Juraj Draxler: Jedna z najväčších otázok dneška

Počet zobrazení: 892

Najbohatších 10 percent ľudí planéty ovláda 76 percent celého svetového bohatstva. To hovorí najnovšia štúdia od Thomasa Pikettyho a ďalších akademikov (World Inequality Report)

V zásade sme sa vrátili do obdobia pred 2. svetovou vojnou, alebo skôr do 19. storočia. Relatívne málo ľudí ovláda veľmi veľa. Ten zvyšok môže byť rôzny: niektorí ľudia leniví alebo nevzdelaní, ale pokojne aj veľmi pracovití a bystrí. Ale aj tak väčšinou bez šance si proste len poctivou prácou zarobiť na stabilný a relatívne pohodlný život.

Bežný obyvateľ bežnej západnej krajiny si až niekedy do 90. rokov mohol počas pracovného života relatívne rýchlo zarobiť na byt alebo dom, s relatívne krátkou hypotékou, ak ju vôbec potreboval. To dnes už neplatí. Aj špičkový odborník si v štyridsiatke môže niekde v Londýne, Paríži, Oslo či San Franciscu dovoliť tak možno malý byt prinajlepšom v širšom centre.

Naopak, oplatí sa nebyť špičkovým odborníkom, ale pohybovať sa niekde v okolí bohatých, alebo super bohatých ľudí. Dubaj, Moskva, Londýn, Marbella. A robiť im katalógy, organizovať nejaké hobby, ponúkať vstup do startupu a pod. (Sám poznám niekoľko ľudí, čo sa presne tomu venujú a žijú si značne pohodlnejšie ako aj veľmi nadpriemerní vedci, ktorých tiež zopár poznám.) Alebo robiť vo finančnom sektore. Proste: ak chcete zarábať, najistejšie je držať sa blízko dvorov dnešnej aristokracie.

Zároveň ale inovačne stagnujeme. Medzi prvým letom stroja ťažšieho ako vzduch a letom človeka do vesmíru uplynulo toľko času, ako od toho vesmírneho letu do dneška. V tom istom čase sa svet úplne zmenil novými a novými vynálezmi. Zato za posledné desaťročia sme síce získali mobily a internet, ale s tým obrovským technologickým rozmachom do približne 80. rokov minulého storočia sa to nedá porovnať (a vtedy vlastne vznikli aj základy pre internet a mobily). Stagnácia tu je napriek tomu, že sa vraj podarilo ľudí oslobodiť od ťaživých a všetko kontrolujúcich štátov a podnikateľská elita je oslobodená od mnohých okovov drastickým znížením daní, ku ktorému v celom západnom svete došlo od 80. rokov. Aj tým, že môže kapitál úplne voľne presúvať cez hranice, aj cez offshore lokality.

V niektorých ohľadoch je to ešte komplikovanejšie v krajinách ako je Slovensko, s ešte slabším štátom a menším koláčom naakumulovaného bohatstva.

Vrstva veľkokapitalistov má ale významných spojencov: konšpirátorov, antirúškarov a ďalšíe vrstvy pomýlených ľudí, ktorých ľahko zabavíte nezmyslami a rozbijete akúkoľvek príčetnejšiu verejnú diskusiu o reálnych problémoch. Svojím patrónom pomáhajú naďalej podmieľať štát.

Prežijeme ako západná civilizácia v takomto svete, kde neplatia tradičné schémy hodnôt a motivácií (napríklad poctivo pracovať), a kde sa spomaľuje technologický pokrok?

To je jedna z najväčších otázok dneška.

(Status na FB 11. decembra 2021, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984