Ohrozené miliardy a lepšia liečba rakoviny

Nie je problém dať smrteľnú dávku nádorovým bunkám, problematické je ochrániť zdravé tkanivo. Projekt Cyklotrónového centra, ktorý môže pomôcť zachrániť stovky životov, však stagnuje. Aká je šanca dokončiť a naplno využívať unikátny zdravotnícko-technologický komplex na liečbu rakoviny, ktorý dokáže zachrániť mnoho ľudských životov včas?
Počet zobrazení: 1439
cyklotron.jpg

Cyklotrón predstavuje kruhový urýchľovač, ktorý sa v zdravotníctve najčastejšie využíva na výrobu izotopov pre diagnostiku onkologických ochorení, ktoré patria medzi najzávažnejšie. Cyklotrónové centrum SR (CC SR) je prvý a jediný urýchľovačový komplex určený pre široké aplikačné využitie poznatkov nielen z oblasti moderných urýchľovačových technológií, ale aj nanotechnológií, atómovej a jadrovej fyziky v bežnom živote.

Gestorom využitia tohto jedinečného projektu v spoločenskej a hospodárskej praxi je ministerstvo školstva a výrazne sa na ňom podieľajú aj ministerstvá zdravotníctva, obrany, životného prostredia, hospodárstva, výstavby a regionálneho rozvoja a tiež Úrad jadrového dozoru SR, Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (garant výstavby) a Slovenská akadémia vied.

Začiatky na zelenej lúke

Ešte v roku 1996 prijala vláda rozhodnutie o vybudovaní  CC SR, keďže po rozdelení federácie neostalo na Slovensku žiadne takéto pracovisko, ktoré má nezastupiteľné využitie aj v zdravotníctve. Začalo sa budovať doslova na zelenej lúke a podarilo sa presvedčiť Rusko využiť deblokácie na dodávky takýchto technológií.

Prvá etapa budovania CC SR je už ukončená a v rámci nej boli vybudované a prioritne uvedené do prevádzky viaceré pracoviská  nukleárnej medicíny CC SR, ako napríklad Pracovisko pozitrónovej emisnej tomografie (PET) CC SR pri Klinike nukleárnej medicíny Onkologického ústavu sv. Alžbety a Lekárskej fakulty UK v Bratislave, Pracovisko nukleárnej medicíny CC SR pri Internej klinike Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku, Pracovisko mikro-PET CC SR pri Ústave experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave, či PET centrum Bratislava CC SR v areáli SMÚ v Bratislave.

Uvedené pracoviská umožňujú nielen včasnú diagnostiku nádorových, mozgových a srdcových ochorení modernými metódami pozitrónovej emisnej tomografie, ale najmä vlastnú produkciu krátko žijúcich rádionuklidov a PET-rádiofarmák, pokrývajúcu potreby nukleárnej medicíny nielen na Slovensku, ale aj v blízkom zahraničí. Takisto je zabezpečený výskum a vývoj nových rádiofarmák pre PET.

CC SR umožnilo i vznik prvého súkromného pracoviska nukleárnej medicíny vybaveného gama kamerou PET – IZOTOPCENTRUM, s.r.o. Nitra. V súčasnosti sa pripravuje uvedenie do prevádzky dvoch ďalších gama kamier PET – na pracoviskách nukleárnej medicíny v Banskej Bystrici a v Košiciach. Do dnešnej doby bolo na pracoviskách PET v SR týmito modernými diagnostickými metódami vyšetrených už viac než 30 000 pacientov.

Vďaka projektu CC SR Fyzikálno–technický inštitút (FTI) Ruskej akadémie vied v Protvine ponúkol bezplatne jeden z prvých prototypov Protónového terapeutického komplexu na báze synchrotrónu s tým, aby toto zariadenie  SR pripravila na použitie aj v EÚ. FTI navrhol vytvoriť spoločný slovensko-ruský podnik, ktorého cieľom je zriadiť referenčné centrum na rozšírenie novej rádioterapeutickej metódy (protónovej terapie) v SR a ďalších štátoch EÚ. V roku 2009 bola medzi Ústrednou vojenskou nemocnicou (ÚVN) v Ružomberku a výrobcom zariadenia ZAO PROTOM podpísaná rámcová zmluva o postupe pri vytvorení spoločného slovensko-ruského špecializovaného vedecko-výskumného pracoviska CC SR pri Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku zameraného na protónovú terapiu onkologických ochorení. Uskutočnila sa bezplatná dodávka hlavnej časti komplexu – protónového urýchľovača (synchrotrónu), ktorý bol už slávnostne spustený v apríli 2010. Dodávka medicínskej časti komplexu sa očakáva v najbližších mesiacoch.

Liečba protónmi: z laboratórií do nemocníc

Protónové urýchľovače sú už štvrtou generáciou rádioterapeutických zariadení, ktoré sa využívajú na liečbu onkologických ochorení. Tento spoločný, slovensko-ruský projekt, na ktorom sa okrem Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR podieľajú viaceré naše ministerstvá (MH SR, MO SR, MZ SR) je zameraný na využitie protónovej terapie na liečbu onkologických ochorení. Pre SR to je veľmi výhodné, pretože ruská strana vložila do tohto spoločného podniku celú technológiu, ktorú už odkúpili aj Američania. My sme garantovali, že v rámci EÚ projekt dovedieme do komercializácie. Protónový terapeutický komplex v Ružomberku by po svojom dokončení mal slúžiť i ako referenčné centrum pre krajiny EÚ.

Dôležité je to, že liečba protónmi sa v posledných rokoch presunula z fyzikálnych laboratórií do nemocníc a stáva sa dostupnou. CC SR je významným príspevkom pre vedu, výskum a zdravotníctvo. Pacienti s onkologickými ochoreniami sa tak vďaka CC SR budú môcť liečiť pomocou protónového žiarenia už o 2 až 3 roky. Protónový terapeutický komplex na báze synchrotrónu predstavuje novú generáciu zariadení na liečbu onkologických ochorení. Prístroj by mal ožiariť za hodinu 4 až 6 pacientov. V súčasnosti sa u nás na liečbu rakovinových nádorov ionizujúcim žiarením používajú najmä lineárne elektrónové urýchľovače. Ich nevýhodou je, že dávky žiarenia, ktoré tvoria elektróny a fotóny, klesajú exponenciálne s hĺbkou v tkanive a teda maximum dávky nemusí presne súhlasiť s polohou nádoru, zasiahnuté sú aj zdravé tkanivá za nádorom. Ak má dostať smrteľnú dávku nádor v hĺbke 15 cm, intenzita musí byť na začiatku vyššia, pretože pri prechode tkanivom sa exponenciálne zoslabuje. Nie je problém dať smrteľnú dávku nádorovým bunkám, problematické je ochrániť zdravé tkanivo. Protóny umožňujú v porovnaní s používaným ionizujúcim žiarením oveľa presnejšie zacieliť dávku žiarenia na nádor. Častice strácajú najviac energie na konci svojho doletu, takže vhodnou energiou žiarenia možno dosiahnuť, aby maximum dávky ležalo priamo v nádore. Oproti elektrónovej a fotónovej terapii môže byť integrálna dávka žiarenia na zdravé tkanivo až 2x nižšia, čo je veľmi cenné najmä v prípade detských onkologických pacientov.  Pri klasickej rádioterapii dosahuje úspešnosť zničenia nádoru 60 až 70 %, protónová rádioterapia dosahuje úspešnosť liečby o 20 až 30 % vyššiu.

Súčasné protónové centrá sú veľmi drahé, ide o investície za sto miliónov eur i viac. V prípade Protónového terapeutického komplexu ide o jednu z najperspektívnejších technológií pre protónovú rádioterapiu, pretože jej cena pri dodržaní prísnych technických parametrov dosahuje vďaka unikátnemu vysoko technologickému riešeniu len desatinu z hodnoty súčasných klasických zariadení. Projekt by sme bez ruskej strany sami nezvládli: získali sme unikátny protónový urýchľovač, máme prístup k najnovším technológiám a vieme ich dopĺňať našimi know–how.

V Rusku zatiaľ vyrobili päť prvých Protónových terapeutických komplexov určených pre konkrétne nemocnice. Dva sú v Ruskej federácii v nemocnici v Protivno a v Puščino, tretí dodali do Bostonu v USA a štvrtý je u nás v Ružomberku. O nový Protónový terapeutický komplex je vo svete záujem aj preto, lebo je rozmerovo podstatne menší, ako sú existujúce zariadenia vo svete, je energeticky úsporný – spotrebuje 50 kW energie a je jednoducho konštrukčne riešený – polohuje sa pacient a nie protónový lúč.

Rusi zbavili komplex všetkých komplikovaných a drahých komponentov a namiesto tzv. systému gántry, t.j. natáčania stotonového zariadenia okolo pacienta, sa zväzkom lúčov z urýchľovača prispôsobuje poloha pacienta – kreslo pacienta sa otáča tak, aby sa mohol nádor ožarovať zo všetkých smerov. Zriadením protónového komplexu novej generácie v Ružomberku sa SR stane lídrom v liečení nádorových ochorení v nových členských krajinách EÚ. Podľa odhadov americkej spoločnosti Proton Therapy Global Management by mal pracovať jeden protónový komplex asi na 1 -2  milión obyvateľov.

Rozostavané cyklotrónové centrum
Nepochopiteľné váhanie

Dnes sa vo svete prevádzkuje asi 33 zariadení (v 12-tich krajinách), na ktorých je možné uskutočňovať protónovú rádioterapiu. V 6-tich najvyspelejších krajinách západnej Európy (Nemecko, Francúzsko, V. Británia, Taliansko, Švajčiarsko, Švédsko) sa prevádzkuje 9 zariadení, v ostatných krajinách sveta 24. Prostredníctvom protónového zväzku bolo k dnešnému dňu liečených vyše 60 000 pacientov. Problémom masového využitia protónovej terapie, jej dostupnosti v každodennom živote pre veľký počet onkologicky postihnutého obyvateľstva je najmä veľmi vysoká cena investícií, potrebných na vybudovanie takéhoto zariadenia. Investičné náklady v súčasnosti budovaných centier pre protónovú terapiu sa pohybujú od 125 do 225 miliónov USD. Napriek takejto vysokej cene však celkový počet budovaných protónových centier vo svete veľmi rýchlo narastá.

Pri budovaní CC SR z deblokácií prispel nielen štát zo svojho rozpočtu, ale aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Celková zmluvne dohodnutá cena za projekt CC SR je 158,5 mil. USD, z ktorej bolo v rámci deblokácií uhradených 122,5 mil. USD.  Na dokončenie a desaťročnú prevádzku treba asi 66 mil. eur (cca. 2 mld. Sk). Výpadok vo financovaní projektu spôsobilo najmä výrazné oslabenie dolára oproti korune – z niekdajších 47 na 21 až 22 korún. To všetko prispelo k už aj tak komplikovanej situácii okolo centra. Ak by sa totiž vláda rozhodla dnes stavbu zastaviť, peniaze by aj tak neušetrila. Približne rovnakú sumu by ju stáli pokuty a iné poplatky, pravdepodobne aj v Moskve, za nedodržanie zmlúv či skladovanie cyklotrónu. Ten už takmer 3 roky čaká na expedíciu z Ruska do Bratislavy.

Ak by sme mali hovoriť o možnom a všeobecne formulovanom finančnom prospechu a výhodách tohto projektu, tak ich je hneď niekoľko. Tento projekt robí zo SR lídra v oblasti výskumu a praktického využitia protónovej terapie v severovýchodnej, východnej a juhovýchodnej časti Európy. Stavia nás na popredné miesto v oblasti zdravotnej starostlivosti pri liečbe širokej škály onkologických ochorení. Ďalej rozširuje možnosti vzdelávania a klinickej praxe v SR, významne zlepšuje kvalitu života liečených pacientov, či ponúka politický prospech z uskutočňovania a preukazovania vládnych priorít v oblasti vzrastajúcich a veľmi citlivo sledovaných záujmov spoločnosti. Projekt tiež vytvára predpoklad aktivity a vzájomnej spolupráce v oblastiach priemyslu, vzdelávania a výskumu, a v neposlednom rade má potenciál pre priemyselný rozvoj, ekonomický rast a vznik nových pracovných miest, významný potenciál pre udržanie si a získavanie nových kvalifikovaných vedcov, klinických lekárov a technických pracovníkov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
11. marec 2011, 09:58
v našom štáte všetko stagnuje. pred pár rokmi nie zas tak dávno moja teta prekonala rakovinu prsníka. samozrejme prišla o ne a nebudem tajiť vždy ich mala aj ako pýchu ženstva, ale zároveň ju vraj z ich veľkosti bolel chrbát.Nie nemyslite si, žeby zanedbávala svoje zdravie to nie - už iba tak na okraj pracovala v socializme, ked bola úplná samozrejmosť, že sa robili preventívne prehliadky povinne. teda ženy museli chodiť či sa im chcelo alebo nie ku gynekológovi. a ostatné preventívne prehliadky nemusím písať. robili sa poctivo a svedomite. sem - tam sa našlo pár jedincov čo ignorovali lekárske prehliadky aj pár lekárov čo ich odflákli, ale vždy tu bola možnosť stažovať sa a ich kolegovia od fachu sa snažili ich zanedbanie napraviť. ak zistili pochybenie svojich kolegov hľadali možnosti ako pomôcť pacientovi. nahradili im škodu rôznou formou napríklad kúpele zdarma a pod. ešte čo mňa zaujalo totižto - videla som jazvy na jej tele a rýchlo i podvedome som odvrátila tvár bol to hrozný pohľad a strach aj o nu ale zároveň ihned ma v duchu napadla otázka čo by som ja robila na jej mieste? hovorila nám - bola som na izbe, kde nás bolo desať s podobným osudom, ale už rôčik po rôčiku sme zostali žiť iba dve. na základe tejto zákernej choroby prišla o prácu, ktorá ju tešila i živila rozpadlo sa jej manželstvo a prišla o oporu štátu, lebo bola nútená odísť si ešte zarábať do ČR k tej almužne čomu sa hovorí invalidný dôchodok. podarila sa jej tam nájsť si prácu, ale musela zatajiť svoje ochorenie. teda urobila všetko preto, aby to nik nepoznal na jej výzore a svoj vek dokázala zakryť tým, že máme gény v rodine, ktoré sú milostivé teda lepšie povedané láskavé voči našej fajte čo do výzoru. nikdy sa v našej rodine pred tým nevyskytla rakovina a to bolo naše šťastie ale dnes ked je už svet celý chorý na rakovinu tak sú tu prístroje i medicína, ktorá môže pomôcť, ale zas je to na úrovni toho - kto akého odborníka pozná a kto má koľko peňazí vo vačku. iba tak sa dá dostať ku kvalitnej liečbe a ešte je tu aj iná možnosť, že človek bez koruny vo vačku podpíše, že bude slúžiť ako pokusný králik pre medicínu teda to znamená, že je už v pokročilom štádiu choroby. rakovina sa dá liečiť a dá sa to aj bez zásahu chirurgov a ked už je iba tá možnosť, že musí zasiahnuť chirurg, prečo nemôže pokračovať v takomto prípade plastický chirurg, aby pomohol napraviť škody vrámci liečby? ano je síce pravda, že čosi im prepláca poisťovňa, ale je tam veľké ALE - pacientka nemá na výber to znamená, že preplatia iba kvantitu rozumej dávajú im implantáty čo sú z roku nula pred Kristom, lebo moja teta povedala, že mala na výber ak si chcela zachovať svoje ženstvo iba implantáty ako z prvej svetovej vojny. ak chcela kvalitu musela by zacálovať za také prsia aké si dávajú naše celebrity. nie preto, že by chcela byť za celebritu, ale sú kvalitnejšie nemajú tak veľa nežiadúcich účinkov atd. nebudem to tu opisovať. kým ona to potrebovala nie na parádu, ale preto aby nemusela celému svetu vysvetľovať, že je chorá, lebo už by si nikde nenašla prácu ani by si nemohla privyrobiť na lieky, ktoré potrebuje. rozumej rôzne kvalitnejšie podporné lieky, vitamíny a kvalitnejšiu a zdravšiu stravu. lebo to čo sa im akože prepláca si vyžaduje nadluské sily to je byrokracia nad byrokraciu a takto chorí ludia nemajú dosť síl aby sa ešte dokázali postaviť pred sprosté úradníčky a keby iba jednu, ale posielajú ich od čerta k diablovi a potom nazad - takto chorý sa už potom "vykašle" (jednoducho nemá silu) a tak zostávajú ich peniažky na účte zdrav. poisťovní, soc. poisťovní a mnohí asi ani netušia ale zostávajú takéto peniažky aj na UP( musia nosiť potvrdenie, že si intenzívne hľadajú prácu inak nemajú právo na to, aby mohli požiadať úrad pre social. veci a rodu o pomoc v núdzi) aj na úrade pre sociálne veci a rodinu tu zostávajú také veľké peniaze určené pre chorých a bezmocných, že strach a hrôza pomyslieť. že o tom neviete? veru takto chorý človek môže aj črevá ťahať po zemi ak nemáte aspoň tisíc potvrdení nedajú vám dýchať. nemáte nárok nato aby ste išiel do kúpeľov, lebo nezamestnaný invalid nemôže isť nikam. teda môže, ale to musí byť marod iba vtedy môže akože ísť do kúpeľov, ale tých sa dobrovoľne vzdávajú, lebo im to domáci rozpočet nedovolí respektíve. ak je človek invalid a má k dispozícii iba ten žobrácky invalidný dôchodok a komu deti čo ešte študujú niekto si musí utiahnuť opasok. a kto asi tak? vybaviť deťom štipendium invalid síce môže, ale to sa musí nosiť toľko potvrdení a toľko byrokracie, že je človeku na zvracanie a takéto peniaze sú takpovediac doslova krvavé peniaze, lebo mnohí v tomto štáte nenávidí takéto deti a nenávidí celkovo takých čo sú odkázaní na pomoc štátu. pred 20 rokmi mali otvorene povedať, že celý sociálny systém je charita pre chudobných a bezmocných a nie tu hovoriť, že sa darmožráčom pomáha.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984