Je to len prekrúcanie, alebo aj neúcta k dejinám.

Počet zobrazení: 2540

O skreslovaní a prekrúcaní dejín sa tu objavilo už niekoľko článkov. Zaujal ma jeden článok z komunistického časopisu Kroky, čo sa tu nenosí, to radšej sa uvedie článok z Britských listov, hoci zďaleka páchne pravicou, tak som sa rozodol ho tu vo svojom blogu uviesť. Už aj preto, že o Gustavovi Husákovi sa tu objavil polemický článok.

Nevyznamenateľní

Marec 3rd,2015 Posted in ČlánkyZ domova
kiska_snp

foto: TASR

Pri príležitosti 70. výročia SNP dostala kancelária prezidenta Kisku návrh na udelenie štátneho vyznamenania trom vedúcim predstaviteľom SNP – Gustávovi Husákovi, Karolovi Šmidkemu a Lacovi Novomeskému. Medzi osobnosťami nedávno ocenenými prezidentom Kisku však trojica odbojárov nebude. Prezident návrh nepodporil.

“Každý z vás ocenených nám pripomínate svojím dielom predovšetkým silu a moc slobodného ducha, tvorivosti, vynaliezavosti, občianskej zodpovednosti, vytrvalosti, oddanosti svojej veci, pracovitosti, ale aj toho, čo býva niekedy najťažšie – byť náročný sám na seba,” povedal Kiska 13. januára pri vyznamenávaní desiatich osobností. Tieto kritériá pravdepodobne nespĺňali Gustáv Husák s Karolom Šmidkem a Lacom Novomeským. Respektíve možno ich spĺňali, no čo nespĺňali bola zrejme správna politická farba. Červenú súčasný prezident nerád.

Organizátori SNP

Všetci traja tvorili V. ilegálne vedenie KSS počas druhej svetovej vojny. Bolo to práve trio Husák, Šmidke a Novomeský, ktorí KSS priviedli k zjednoteniu sa s demokratmi podpísaním tzv. Vianočnej dohody a vytvorením Slovenskej národnej rady v decembri 1943.

Práve spolupráca zakotvená vo Vianočnej dohode neskôr vyvrcholila ozbrojeným povstaním proti nacizmu v réžii komunistov a demokratov. SNP bolo druhým najväčším ozbrojeným odporom proti nacizmu v celej Európe, zúčastnili sa ho bojovníci 32 národností a Slovensko resp. ČSR sa vďaka Povstaniu zaradilo po konci vojny na stranu víťazov.

Prieťahy s odpoveďami

Pri príležitosti 70. výročia SNP podala Komunistická strana Slovenska návrh na udelenie Rádu Ľudovíta Štúra in memoriam Gustávovi Husákovi, Karolovi Šmidkemu a Lacovi Novomeskému.

Jasné stanovisko prezidentskej kancelárie k návrhu komunistov sa redakcii Krokov podarilo zistiť až po dlhých piatich mesiacoch. Výmena na poste hovorcu prezidenta, nedodržiavanie zákonných lehôt určených na zaslanie odpovedi médiám či odpovede hovorcu Romana Krpelana nesúvisiace vždy s položenými otázkami redakcie – to všetko zbytočne predlžovalo čas potrebný k napísaniu tohto článku.

Aj keď na jeseň odovzdal prezident Kiska štátne vyznamenania piatim občanom bývalého ZSSR, ktorí aktívne vystúpili proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR v roku 1968, nebol to priestor pre vyznamenanie trojice komunistov – tieto vyznamenania totiž schválil ešte prezident Gašparovič a jeho nástupník ich spomínanej pätici len odovzdal.

Komisia pre udeľovanie štátnych vyznamenaní zasadala až v novembri, no ani to neznamenalo pre redakciu Krokov dopátranie sa k rozhodnutiu komisie.

Vyznamenanie nedostanú

Prvým, kto bol Krokom ochotný prezradiť rozhodnutie komisie bol jeden z jej členov Slavomír Michálek. Komisia zasadala na začiatku novembra minulého roku. Návrh na udelenie vyznamenaní in memoriam týmto osobám nebol schválený,“ napísal Michálek.

Oficiálne stanovisko poskytol redakcii až vedúci kancelárie prezidenta SR Ján Šoth, ktorý je zároveň predsedom Komisie pre udeľovanie štátnych vyznamenaní. Priebeh rokovania komisie bol neverejný a jej uznesenia mali pre prezidenta SR len charakter odporúčania. Konečné rozhodnutie patrí podľa zákona č. 522/2008 Z.z. o vyznamenaniach SR len hlave štátu, preto k vyrozumeniu navrhovateľov došlo až po termíne odovzdávania štátnych vyznamenaní,“ povedal Šoth pre Kroky a nepriamo tak naznačil, že aj keď prezident Kiska mal možnosť udeliť trojici komunistov vyznamenanie, odmietol to.

Takže ako, pán prezident?

Ako povedal Kiska na augustových oslavách SNP, „ľudia pred 70-timi rokmi preukázali sebavedomie, smelosť, odmietli opatrnosť, odmietli filozofiu, že zo všetkého a vždy sa dá nejako vychytračiť, bez obetí, v závetrí“. Pre vtedajšie vedenie KSS to platilo prinajmenšom takisto, ak nie viac. Žiaľ, slová novodobých politikov sa často rozchádzajú s ich skutkami a Kiskovo ignorantské gesto len dokazuje, že nový prezident nebude výnimkou.

Keď v augustovom prejave prezident označil za organizátorov Povstania „antifašistov a demokratov“ mnohí si mysleli, že išlo len o neúmyselné pozabudnutie na komunistickú zložku odboja. Človek, ktorý chce byť prezidentom všetkých ľudí, ktorý chce spájať a nie rozdeľovať by predsa vedome nezamlčoval historické fakty. Navyše, o niekoľko okamihov na to Kiska kritizoval snahy o spolitizovanie SNP a skresľovanie histórie v období socializmu. Žiaľ, prípad vyznamenaní ukázal, že nešlo o neúmyselné zabudnutie. Potvrdilo sa, že v súčasnosti čelí história SNP nie skresľovaniu, ale doslova prepisovaniu, a to za výdatnej pomoci „prvého nezávislého prezidenta“.

Artur Bekmatov

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984