Dôchodkové podvody pokračujú

Keď svoje deti pristihnem pri klamstve, občas sa vyhovoria, že iba nepovedali celú pravdu. A „necelá“ pravda podľa nich nie je lož. Ani polovičná. Kedysi by som si bol istý, že to tak nie je, ale teraz už nie som. Používať takéto „nelži“ je dnes úplne bežné. Príkladom je reklama, a to aj v prípade, že ide o životne dôležité záležitosti. Ako napríklad dôchodky.
Počet zobrazení: 930
str.3_reyaCB-m.jpg

Keď svoje deti pristihnem pri klamstve, občas sa vyhovoria, že iba nepovedali celú pravdu. A „necelá“ pravda podľa nich nie je lož. Ani polovičná. Kedysi by som si bol istý, že to tak nie je, ale teraz už nie som. Používať takéto „nelži“ je dnes úplne bežné. Príkladom je reklama, a to aj v prípade, že ide o životne dôležité záležitosti. Ako napríklad dôchodky. Denne sme (či vlastne nie sme) konfrontovaní so zamlčanými faktami, ktoré ponúkajú o II. pilieri dôchodkového systému úplne iný obraz, než sa pokúšajú vykresliť dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Lenže práve tento obraz je pravdivý, hoci pre DSS a ich klientov hrôzostrašný.

Vôbec nepochybujem o tom, že iba nejaké to promile klientov DSS si aspoň raz mesačne pozrie aktuálny vývoj zhodnotenia dôchodkových investícií. Pritom by sa ľahko mohli presvedčiť, ako katastrofálne na tom II. pilier momentálne je. A odborníci prestávajú dúfať, že sa to čoskoro zmení.

Radšej mať peniaze v bankách
Z pohľadu na aktuálne hodnotenie vyplýva zaujímavá informácia. Ani nie tá, ako sa ďalej prepadá ročné zhodnotenie investícií klientov DSS, ktoré po zarátaní inflácie už presiahlo v najhoršom prípade –13,5 percenta, a to ešte bez odrátania poplatkov. Odrátať ich vo všeobecnosti nie je veľmi presné, ale je úplne evidentné, že straty dôchodkových investorov sa stále zväčšujú, v najlepšom prípade dosahujú zopár percent, ale u väčšiny ľudí v II. pilieri sa pohybujú okolo 15 percent, ba je pravdepodobné, že dokonca až 20 percent vložených peňazí za posledný rok. Takže, ak by títo ľudia vložili svoje peniaze radšej do bánk pochodili by lepšie, dokonca aj keby ich mali na obyčajných účtoch, nehovoriac o termínovaných.

Tá zaujímavá informácia sa však skrýva v aktuálnej hodnote tzv. dôchodkovej jednotky (DJ). Nemá zmysel podrobne vysvetľovať, čo presne to znamená, ale presne možno povedať, že jej vývoj poukazuje na úspešnosť investovania DSS v príslušnom fonde z dlhodobého hľadiska. Jej momentálne nízka hodnota nemusí znamenať, že ste prišli o peniaze, ktoré ste odviedli len prednedávnom, ale celkom určite znamená, že sa investíciám vo všeobecnosti z dlhodobého hľadiska veľmi nedarí. Alebo sa nedarí vôbec, čo je prípad slovenských dôchodkových fondov. Hodnota DJ – ktorá bola na začiatku určená na 1,- Sk síce prvý rok a pol symbolicky vzrástla, potom však stagnovala a vzápätí začala klesať. Dnes je hodnota DJ v konzervatívnych fondoch (priemer za všetky DSS) 1,14 Sk, vo vyvážených 1,05 Sk a v rastových 1,03 Sk (pre lepšie pochopenie vývoja používam zámerne koruny).

Čiže v prípade rastových a vyvážených fondov zhodnotili peniaze občanov DSS za bezmála 4 roky o niečo menej, ako dokážu banky zhodnotiť peniaze na obyčajných vkladoch za rok! Oveľa väčší prínos pre ľudí zveriť svoje peniaze DSS by znamenalo, keby ich na celý ten čas vložili na termínované vklady v bankách bez možnosti výberu, čo platí aj v prípade dôchodkového investovania. Tento fakt je o to zaujímavejší, že v konzervatívnych fondoch majú svoje peniaze iba štyri percentí všetkých dôchodkových investorov a väčšina z nich investuje v rastových, čiže najviac stratových fondoch. Takéto katastrofálne znehodnotenie nenájdete v žiadnych modelových prepočtoch obhajcov II. piliera, ktorí ľudí presviedčali a presviedčajú, aké super dôchodky ich v II. pilieri čakajú.

Zatajené informácie
Na to, ako dokonale neinformujú a dezinformujú DSS svojich klientov poukázala na svojom blogu nedávno aj Irena Bodnárová, ktorá sa k problematike dôchodkového systému vyjadruje už dlhší čas a argumentačne sa jej podarilo „zlikvidovať“ už nejeden „výtvor“ ideológov II. piliera. Vychádza pritom zo skutočného výpisu klientky DSS Aegon, ktorá má peniaze vo fonde Vital. Za dva a pol roka jej z odvedených 27 470 korún zostalo 24 683. I. Bodnárová upozorňuje, že takýto výsledok by „dosiahla“ banka, keby si zrážala rovnaké poplatky ako DSS a SP spolu a ešte by peniaze „úročila“ záporným úrokom (čiže by vlastne peniaze strhávala aj po zaplatení poplatkov) 7,49 percenta za rok. Podľa ďalších prepočtov by banka na bežnom účte takýto otrasný výsledok vykázala, ak by jej poplatky dosiahli úroveň toho, čo si necháva SP a namiesto bežných úrokov by si strhla ďalších 8,28 percenta ročne. Irena Bodnárová si dala aj tú námahu, aby zistila, že za rok reálne vo vzťahu k odvedeným peniazom prišla o takmer 13 percent. Najzaujímavejšie je však jej porovnanie s I. pilierom: „Za obdobie vášho dôchodkového sporenia vzrástla výška dôchodkovej hodnoty, ktorá predstavuje zhodnocovanie dôchodkových nárokov v prvom pilieri, v priemere o 7,62 percent ročne. Zhodnotenie vašich peňazí v druhom pilieri je teda v priemere o 16,3 percenta ročne nižšie než zhodnotenie dôchodkových nárokov v prvom pilieri!“ A upozorňuje, že výšku tzv. aktuálnej dôchodkovej hodnoty určuje zákon, ktorý sa dá zmeniť. Inými slovami, táto autorka na konkrétnom príklade ukázala, že keby klientka DSS, o ktorej píše, nebola v II. pilieri, ale iba v prvom, jej budúci dôchodok by mal dnes výrazne vyššiu hodnotu, než jej ponúka DSS. Tento konkrétny prepočet teda dokazuje, že tvrdenia o lepšom dôchodku z II. piliera sú lžou, ktorá v porovnaní s realitou neobstojí. A nepochybujte, že drvivá väčšina investorov zarába a odvádza do súkromných dôchodkových fondov tak málo peňazí a DSS im ich investujú s takými tragickými stratami, že by im vyšiel rovnaký výsledok.

Strach z pravdy
Irena Bodnárová konštatuje, že „si tieto údaje viem získať aj sama, bolo by však férovejšie a časovo výhodnejšie, keby ich poskytovali DSS.“ „Vtip“ je v tom, že takých dôchodkových investorov ako ona je málo, drvivá väčšina si takéto prepočty nedokáže urobiť a preto drvivá väčšina nikdy nezistí, že keby vystúpila z II. piliera mala by istotu väčšieho dôchodku, než má teraz. Práve preto tieto údaje DSS samy poskytovať nikdy nebudú, veď by išli proti svojim záujmom – stratili by ovce, ktoré sa každoročne dajú bez bľačania ostrihať, lebo ani netušia, že z nich niekto ovce narobil. Nemajú na to dosť informácií, napríklad práve takých, aké si zistila I. Bodnárová.

Ministerstvo práce rozbieha informačnú kampaň o II. pilieri. Tí, ktorí obhajujú záujmy súkromných dôchodkových spoločností tvrdia, že vláda chce vyhnať ľudí. Kričia rovnako, ako zlodej, ktorý kričí Chyťte zlodeja! Klamú a zavádzajú, aby zakryli svoje obavy z toho, že keď ľudia budú dostatočne a pravdivo informovaní, vystúpia z II. piliera sami. Zatajovaním úplných a pravdivých informácií sa z DSS a pravicovej opozície stali klamári. A to všetko iba preto, aby sa z klientov DSS stali poslušné dojné kravy.

Autor pracuje na úrade vlády

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984