Čo sa kde deje

Výskumnému tímu z oxfordskej univerzity sa podarilo zistiť spôsob, ako zapisovať spomienky do mozgu muchy, keď odhalil, ako mozgové bunky pracujú pri vytváraní zlých spomienok.
Počet zobrazení: 1195

Výskumnému tímu z oxfordskej univerzity sa podarilo zistiť spôsob, ako zapisovať spomienky do mozgu muchy, keď odhalil, ako mozgové bunky pracujú pri vytváraní zlých spomienok. Spomienkové asociácie sa vytvárajú tým, že sa živočích naučí vytvárať vzťah medzi podnetom a konkrétnou reakciou. Takto sa môže napríklad naučiť, že konkrétny pach znamená výskyt predátora v jeho blízkosti. Predchádzajúci výskum ukázal, že mozgové bunky alebo neuróny zodpovedné za tento typ učenia sú tie, ktoré produkujú dopamín – teda jeden z neurotransmiterov sprostredkujúcich informácie medzi bunkami.

Výskumníci modifikovali tieto neuróny pridaním receptora, ktorý sa aktivuje pomocou zlúčeniny s názvom ATP. Túto inštalovali v mozgu muchy do oblasti citlivej na svetelné lúče. Následne spojili pach a stimuláciu laserom, čoho výsledkom bolo vytvorenie asociácie ako ohrozujúcej „zlej spomienky“, ktorá sa však neopierala o skutočný zážitok. Vedcom sa podarilo zistiť, že za vytvorenie tejto „zlej spomienky” je zodpovedných len 12 neurónov v mozgu muchy. „Tento objav je začiatkom objasňovania, ako sa živočíchy a ľudia učia zo svojich chýb a ako „chybné signály” smerujú k adaptácii správania. Som presvedčený, že fundamentálne mechanizmy, ktoré produkujú chybné signály v mozgu muchy sú rovnaké ako v prípade človeka“, vyhlásil vedúci výskumu profesor Miesebock.
(news.bbc.co.uk)

Časopis TEST porovnal kvalitu osemnástich balených neperlivých vôd a pitnej vody z vodovodu v piatich českých mestách. Analýzy sa zameriavali na mikrobiologickú kvalitu, obsah žiaducich látok ako aj látok, ktoré môžu vodu negatívne ovplyvniť. „Vo výsledkoch uskutočnených analýz nechýbajú ani zdravotne škodlivé látky ako dusičnany, dusitany, benzo(a)peryn, polycyklické aromatické uhľovodíky, chloroform, arzén, olovo, nikel a ďalšie”, uviedla šéfredaktorka časopisu TEST Ida Rozová. Karcinogénna látka benzo(a)pyren sa na rozdiel od vodovodnej vody zistila v pramenitých vodách Bonaqua (min. trvanlivosť 20. 06. 2010) a Aqua Bella (min. trvanlivosť 09. 08. 2010), objavil sa aj v dvoch balených pitných vodách značiek S Budget (min. trvanlivosť 21. 07. 2010) a Tesco Value (min. trvanlivosť 14.07. 2010), v dvoch balených vodách Rajec (min. trvanlivosť 04/2010) a Dobrá voda s deklaráciou „vhodná na prípravu kojeneckej stravy“ (min. trvanlivosť 28. 07. 2010), sa nenašli organotrofné baktérie. „Nulový nález vzbudzuje podozrenie, že buď je vo vode nejaká cudzorodá toxická látka, ktorá tieto baktérie usmrcuje, alebo sa pred stočením používa nedovolená antimikrobiálna úprava”, dodáva Rozová. Výsledky testov balených vôd a pitnej vody z vodovodu sú prístupné na www.dtest.cz.
(czechfreepress.cz)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984